CILJEVI PROJEKTA
-
Trenutno se provodi reforma osnovnoškolskog odgoja i obrazovanja pod nazivom Škola za život. U prvoj fazi reforme postavljen je cilj: Razvoj kompetencija učitelja potrebnih u 21. stoljeću te pružanje jednakih prilika za sve učenike uključujući cjelovit razvoj svih učenika.
-
Vođeni i motivirani navedenim ciljevima želimo se dodatno educirati za rad s učenicima s teškoćama, njihovim roditeljima, rad s kolegama i pomoćnicima u nastavi kako bi timski radili i jačali inkluzivnu kulturu škole.
-
Svrha ovog projekta, uključujući mobilnosti devet nastavnika, je dodatna edukacija nastavnog osoblja u području inkluzivnog obrazovanja, da promoviraju inkluzivne sadržaje, te stvaranje uvjeta u kojima se primjenjuju strategije koje omogućuju učinkovito uključivanje učenika s teškoćama. Važnu ulogu u uključivanju učenika s teškoćama ima educirani i osviješten učitelj. Kreiranjem emocionalno toplog i poticajnog okruženja u kojem učitelj nudi različite razvojno primjerene materijale, zadatke i situacije, potiče učenje kroz samostalno istraživanje, grupnu suradnju, igru, raznovrsne informacije i interakcije s drugom djecom i odraslima. Kod učenika razvijati osjetljivost, empatiju i svijest o potrebi uvažavanja različitosti i poštivanja svih učenika.
-
Glavni cilj ovih tečajeva je osvijestiti među sudionicima važnost inkluzivnog obrazovanja, korištenje IKT tehnologije u inkluzivnom obrazovanju.
-
Po završetku ovih tečajeva naši nastavnici će imati bolji uvid u radu s učenicima s teškoćama u razvoju, promovirat će inkluzivne sadržaje, uporabu IKT tehnologije, služiti se modernim strategijama i metodama rada, poštujući individualne značajke učenika. Na taj način jačamo inkluzivne procese u školi jer želimo da naša škola bude sigurno i poticajno mjesto za sve učenike. Želimo razvijati poticajno radno okruženje usmjereno na kvalitetu provedbe inkluzije educiranjem učitelja i roditelja, te pružanjem stručne podrške, a sve na dobrobit naših učenika s teškoćama koji zaslužuju bolji i humaniji pristup.