Realizirane mobilnosti
- Yes, I can: Special Needs Students and
Inclusive Education
-1.MODUL
Prva mobilnost koju su pohađale Dušanka Dujić i Vera Šušić održala se od 3.10. do 9.10.2021. u Ljubljani. Tema tečaja bila je: Yes, I Can: Special Needs Students and Inclusive Education.
Cilj ovog tečaja bio je priprema polaznika za učinkoviti rad s učenicima s različitim posebnim potrebama i njihovim roditeljima. Tečaj je bio interaktivan i iskustveni uz rasprave, razmjenu iskustava, individualne i timske vježbe. Fokus je bio na iskustvenom učenju.
Obrađene su slijedeće teme:
-
Specifične teškoće u učenju – disleksija, disgrafija, diskalkulija, dispraksija
-
Rad s djecom s ADHD –om
-
Rad s učenicima izazovnog ponašanja
-
Uključivanje i prilagodbe za djecu s autizmom
-
Poremećaji autističnog spektra/Aspergerov sindrom
-
Pristup učenju temeljen na kretanju za djecu s posebnim potrebama
-
Rana intervencija i rad s roditeljima
-
Uključivanje i prilagodbe za gluhu i nagluhu djecu
Tečaj je bio na engleskom jeziku te su sudionici mobilnosti poboljšali svoje jezične i komunikacijske kompetencije, upoznali se s obrazovnim sustavima različitih zemalja (Slovenija, Rumunjska, Latvija) i ostvarili međunarodne kontakte za daljnju suradnju i razmjenu iskustava.
Sudionici mobilnosti primijenit će naučeno u radu s učenicima s teškoćama i njihovim roditeljima, ali i prenijeti stečena znanja ostalim učiteljima i pomoćnicima u nastavi.
- Yes, I can: Going Digital in an Innovative Classroom
Inclusive Education
-2.MODUL
Drugu mobilnost pohađale su Nikolina Borović i Adriana Babok koja se održala od 08.11. do 12.10.2021. u Pragu, Republici Češkoj. Teme tečaja bile su: Yes, I Can: Going Digital in an Innovative Classroom i Yes, I Can: Inclusive Education.
Cilj tečaja Going Digital in an Innovative Classroom bio je praktičan pristup koji pomaže poboljšanju kvalitete i učinkovitost obrazovnog procesa u svakoj učionici. Neki od primjera modula ovog tečaja koji će proširiti nastavni potencijal i motivirati učenike za rad jesu: poticanje kritičkog mišljenja, kreativnog razmišljanja i rješavanje problema, razvoj vještina donošenja odluka, integracija učenika iz manjinskih grupa (učenici s posebnim potrebama), korištenje igara ili ICT tehnologije u učionici kao alata za razvoj vještina 21. stoljeća. Tematski i interdisciplinarni sadržaj prožet je kroz devet modula. Sudionici su radili u nastavnom okruženju prema određenim uputama grupe. Sudionici su se vodili smjernicama o aktualnom teorijskom znanju, s tim da su sama teorijska predavanja bila u drugom planu. Od praktičnih primjera do osmišljavanja vlastitih zadataka i nastavnih planova, razmjenjivale su se ideje i stjecale nove vještine u interaktivnim vježbama čiji je naglasak bio na “učenje kroz rad”, kroz različite suradničke i refleksivne aktivnosti.
Obrađene su slijedeće teme:
-
Vještine 21. stoljeća
-
Gamificiranje učionice. Korištenje igara i strategija igara za poboljšanje učenja
-
Kritičko i kreativno razmišljanje kroz igre
-
Igre na otvorenom za aktivno učenje, korištenje QR kodova
-
Obrnuta učionica
-
Strategije za učinkovito planiranje nastave
-
Alati za učinkovite prezentacije. Alati za izradu vlastite web stranice
Tečaj je bio na engleskom jeziku te su sudionici mobilnosti poboljšali svoje jezične i komunikacijske kompetencije, upoznali se s obrazovnim sustavima različitih zemalja (Danska, Rumunjska, Portugal) i ostvarili međunarodne kontakte za daljnju suradnju i razmjenu iskustava.
Sudionici mobilnosti primijenit će naučeno u radu i suradnji s ostalim kolegama učiteljima predmetne i razredne nastave kako bi uz pomoć novih digitalnih vještina obogatili poučavanje i unaprijedili učenje.
Cilj tečaja Inclusive Education bio razumijevanje prednosti i nedostataka pristupa poput inkluzije i integracije te usavršavanje kvalitete obrazovanja za sve učenike. Tečaj je bio interaktivan uz rasprave, radionice i razmjenu iskustava.
Cilj je također bio i razviti autonomiju učenja kod učenika, poticati učinkovitu upotrebu argumenata i dokaza, te ispitivanja kao alata učenja. Nadalje, implementirati i procijeniti potrebne strategije ovisno o potrebama učenika kako bi se spriječilo neželjeno ponašanje učenika. Prezentirane su tehnike za rad u heterogenoj učionici te podržavanje inkluzije raznih manjinskih skupina. Jedan od ciljeva također je i upoznavanje kolega drugih nacionalnosti unutar EU te razmjena iskustava i širenje razumijevanja praksi, politika i sustava edukacije u raznim zemljama. Potiče se međusobno poštivanje međukulturalna svijest i edukacijske vrijednosti u različitim držaama.
Obrađene su sljedeće teme:
-
Integracija ili inkluzija, identifikacija rizičnih faktora i prepreka
-
Nenasilna komunikacija, rješavanje konflikta, metode komunikacije
-
Edukacijske vrijednosti
-
Vrednovanje i evaluacija učenika
-
Psiho-socijalni razvoj
-
Pozitivno okružje u školi
-
Drama i likovne aktivnosti
-
Učenje temeljeno na projektima, učenje temeljeno na zadacima
-
Međupredmetne aktivnosti u inkluzivnoj učionici
-
Prilagodba kurikuluma u inkluzivnoj učionici
Tečaj je bio na engleskom jeziku, a polaznici su bili iz raznih zemalja što je omogućilo stjecanje znanja o obrazovnim sustavima različitih zemalja (Rumunjska, Italija, Španjolska) i ostvarivanje međunarodnih kontakata za daljnju suradnju i razmjenu iskustava.
Sudionici mobilnosti primjenjivat će nova znanja u radu s učenicima s teškoćama te ih podijeliti s ostalim učiteljima i pomoćnicima u nastavi.
- Yes, I can: Inovativni pristupi poučavanju;
Game-Based Learning and Gamification
-3.MODUL
Treća mobilnost koju su pohađale Marija Baričević i Zdravka Viduka održala se od 29.11. do 03.12.2021. u Pragu. Teme tečaja bile su: Yes, I Can: Inovativni pristupi poučavanju i Yes, I Can: Game-Based Learning and Gamification
Ciljevi i zadaci tečaja Inovativni pristupi poučavanju:
-pomaže poboljšati kvalitetu i učinkovitost poučavanja
- potiče kreativnost, organiziranje projekata, integraciju učenika različitih sposobnosti, posebno učenika s teškoćama
- korištenje ICT kao alata za razvoj kritičkog mišljenja
- razvija potencijal i motivaciju svih učenika
Moduli:
Modul 01 – Teorijski modul – Vještine 21. stoljeća
Modul 02 – Kritičko i kreativno mišljenje, kako se može razviti?
Modul 03 – Učenje temeljeno na upitu, Učenje temeljeno na zadacima
Modul 04 – Gamificiranje učionice
Modul 05 – Korištenje online aplikacija u učionici
Modul 06 – Kombinirano učenje – Preokrenuta učionica
Modul 07 – Prilagodba nastavnih materijala potrebama diferenciranih razreda
Modul 08 – Metakognicija – podučavanje učenika učenju
Modul 09 – ICT kao alat za razvoj kreativnosti i kritičkog mišljenja – Digitalno pripovijedanje
Modul 10 – Suvremeni trendovi u formativnom ocjenjivanju
Modul 11 – Vršnjačka edukacija
Ishodi i kompetencije učenja:
• Unaprijediti vještine korištenja različitih inovativnih metoda i tehnika poučavanja koje su usmjerene na učenika, poticati ih rješavanju smislenih stvarnih zadataka i razvijanje transverzalnih kompetencija.
-
Pojačati vještine korištenja otvorenih i digitalnih resursa, podržati razvoj digitalnih vještina i medijske pismenosti, povećati sposobnost pokretanja promjena u smislu modernizacije korištenjem ICT-a.
-
Dobiti tehnike za rad u heterogenim učionicama, podržati uključivanje različitih manjina u redovito obrazovanje temeljeno na demokratskim vrijednostima, promicanje aktivnog sudjelovanja u društvu.
-
Razviti relevantne vještine visoke razine kao što su kreativnost, kritičko mišljenje, metakognicija i druge ključne kompetencije kroz inovativne nastavne metode, poboljšati dobru kvalitetu redovnog obrazovanja.
• Naučiti motivirati, usmjeravati i učinkovito procjenjivati kako bi se smanjila niska postignuća u osnovnim kompetencijama, promovirati vršnjačku
razmjenu i suradnju i aktivno sudjelovanje u obrazovanju.
-
Revidirati i razvijati osobne i profesionalne kompetencije, izgraditi povjerenje u promicanje inovativne i aktivne pedagogije koje odgovaraju na društvenu i kulturnu raznolikost.
-
Upoznavanje kolega različitih nacionalnosti unutar EU, uključivanje u međukulturno učenje, razmjena ideja i izgrađivanje mreže za buduću međunarodnu suradnju.
-
Steći šire razumijevanje praksi, politika i sustava obrazovanja različitih zemalja, njegovati uzajamno poštivanje, interkulturalnu svijest i izgradnja zajedničke vrijednosti obrazovanja i osposobljavanja.
-
Obogatiti komunikacijske vještine, unaprijediti kompetencije stranih jezika, proširiti stručni vokabular i promicati široku jezičnu raznolikost EU-a.
Projektni partneri na tečaju Inovativni pristup nastavi u Pragu bili su iz Francuske, Italije, Poljske, Danske i Hrvatske (Zagreb).
Stečena znanja i vještine dalje ću prenositi svojim kolegama na Učiteljskom vijeću kroz različita predavanja i (radionice), u svom radu i poučavanju s mojim učenicima kao i u radu s njihovim roditeljima.
Tečaj Učenje uz pomoć igara i gamifikacija
Cilj
Poboljšanje kvalitete i učinkovitosti obrazovanja kroz igru, stjecanje novih vještina i razvijanje kritičkoga mišljenja, kreiranje igara i njihovo implementiranje u nastavu.
Metodologija
Edukacija je održana uživo i realizirana je u jedanaest modela. Modeli su uključivali učenje različitih igara demonstracijom i praktičnom primjenom unutar međunarodne grupe. Igre su se kreirale individualno i grupno, a polaznici edukacije kreativno su i pozitivno utjecali jedni na druge.
Modul 01 – Učenje temeljeno na igrama i gamifikacija – obrazovne prakse diljem Europe
Modul 02 – Korištenje igara i strategija igara za poboljšanje učenja
Modul 03 – Kritičko i kreativno razmišljanje kroz igre
Modul 04 – Pronalaženje resursa za lekcije
Modul 05 – Korištenje mobilnih uređaja za podršku učenju
Modul 06 – Učenje kodiranja putem videoigara
Modul 07 – Korištenje QR kodova
Modul 08 – Online simulacijske igre
Modul 09 – Igre na otvorenom za aktivno učenje
Modul 10 – Digitalno pripovijedanje
Modul 11 – Individualni projekti, prezentacija i evaluacija
Edukacija je održana na engleskom jeziku. Polaznici mobilnosti poboljšali su svoje jezične i komunikacijske kompetencije, upoznali se s obrazovnim sustavima različitih zemalja (Grčka, Italija, Mađarska, Danska) i ostvarili međunarodne kontakte za daljnju suradnju i razmjenu iskustava unutar projektnih aktivnosti.
Plan nakon odrađene mobilnosti
• prezentirati školi svoja iskustva nakon odrađenoga tečaja
• održati edukaciju o digitalni alatima na Županijskom vijeću učitelja razredne nastave
• održati radionice za učitelje i učenike
• sudjelovati u eTwinning projektu.
- Yes, I can: Sva djeca su posebna
-4.MODUL
-
Četvrta mobilnost koju su pohađale Natalija Zvelf i Elza Nadarević Baričić održala se od 13.12. do 17.12.2021. u Barceloni. Tema tečaja bila je: Yes, I Can: All children are special.
-
CILJ TEČAJA;
-
Pružiti alate i inovativne metode koje mogu doprinjeti pozitivnom emocionalnom razvoju djece
-
Poboljšati pedagoške alate i metode
-
Podizanje svijesti o inkluzivnom obrazovanju
-
Promicanje roditeljskog sudjelovanja u školi
-
Poznavati i razumijeti individualne razlike
-
Pokazati višestruke strategije poučavanja i ocjenjivanja učenika s različitim potrebama i stilovima učenja
-
TEME TAČAJA;
-
Pristup učenju temeljen na kretanju za djecu s posebnim potrebama
-
Specifične teškoće u učenju – disleksija, disgrafija, diskalkulija, dispraksija
-
Rad s djecom s ADHD –om
-
Rad s učenicima izazovnog ponašanja
-
Uključivanje i prilagodbe za djecu s autizmom
-
Poremećaji autističnog spektra/Aspergerov sindrom
-