top of page

Ključne potrebe i ciljevi organizacije u području Europske mobilnosti i suradnje

Naša škola broji 1088 učenika, u 54 razredna odjela. Tijekom školske godine 2018./19.provodila je projekt InovA@skola. Svrha ovog projekta bila je razviti inovativne izvannastavne aktivnosti usmjerene unaprjeđenju digitalne, čitalačke, medijske, financijske, višejezične i prirodoslovne pismenosti. Izvannastavna aktivnost „ Čitajmo slušajući“ osmišljena je kao pomoć i poticaj učenicima s disleksijom za razvoj čitalačke pismenosti koristeći tzv. multimodalno ili multisenzorno čitanje.

unnamed.jpg

4. Oštećenje organa i organskih sustava-najviše imamo zdravstvenih teškoća oštećenja središnjeg živčanog sustava( EPI), oštećenja mišićno koštanog sustava( maligna) i na kraju oštećenja drugih sustava. Ovisno o potrebi , imamo nastavu u kući ili su neki učenici ukljuČeni u nastavu u bolnici. Ovo je područje koje zahtjeva dodatnu edukaciju učitelja i stručnih suradnika.

Rad rađa ideje - J.R.

Naša škola je svjesna problema da svoj djeci, bez obzira na različitosti među njima treba omogućiti odgoj i obrazovanje u sustavu redovnih škola. U OŠ Bartula Kašića uključeno je 78 učenika s teškoćama koji imaju rješenje Ureda državne uprave o primjerenom obliku odgoja i obrazovanja. Teškoće, odnosno razlike kod učenika u odnosu na učenike urednog razvoja su tolike da zahtijevaju dodatno obrazovni napor ili poseban pristup u obrazovanju kako bi dijete moglo maksimalno razviti svoje sposobnosti.

Ideja pokreće promjene

Iskustva djelatnika naše škole u svom radu s učenicima s teškoćama su ovisno o vrsti i stupnju teškoća u razvoju:
1. Oštećenje vida- našu školu pohađala je i uspješno završila učenica koja je imala sljepoću, dodatno smo se educirali i pomoć nam je pružao Mobilni stručni tim Centra za odgoj i obrazovanje slijepe i slabovidne djece „ Vinko Bek „.Trenutno imamo jednog visoko slabovidnog učenika-u tom području nam nedostaje znanja

2. Oštećenje sluha-trenutno imamo 2 učenika s blažom nagluhošću. Educiramo se samoincijativno.

3. Oštećenja jezično – govorne-glasovne komunikacije i specifične teškoće u učenju-ovo je kategorija u kojoj imamo najveći broj učenika: dyslexia, dysgraphia, dyscalculia ili mješovite teškoće u učenju.

5. Intelektualne teškoće-trenutno imamo 7 učenika od kojih jedan dio sadržaja usvajaju u posebnom razrednom odjelu.

6. Poremećaji u ponašanju i oštećenja mentalnog zdravlja-dva učenika imaju dijagnozu ADHD, 12 učenika imaju poteškoće s ponašanjem, usmjeravanjem i održavanjem pažnje 2 učenika imaju poremećaj s prkošenjem i suprotstavljanjem, imamo jednog učenika s teškoćom iz spectra autizma

7. Postojanje više vrsta teškoća u psihofizičkom razvoju-12 učenika u našoj školi imaju mješovite teškoće

 Najveća nada svake zemlje leži u primjerenom školovanju mladih- E.R.

Za kvalitetnu primjenu obrazovne inkluzije potrebna je promjena u našim stavovima, uvjerenjima, zanimanjima i umijećima pomoću kojih razumijemo različite potrebe učenika. Inkluziju karakterizira osjećaj pripadanja, pri čemu se podrazumijeva da su sva djeca aktivno uključena u odgojno obrazovnu aktivnost škole. Dobra inkluzivna klima u školi znači da su dobri i vršnjački odnosi. Vršnjaci igraju ključnu ulogu u odnosu na djecu s teškoćama u razvoju. Slijedom navedenog konačni cilj nam je da utječemo na oblikovanje stavova svih učitelja, pomoćnika u nastavi i ostalih sudionika učitelja o inkluziji i na taj način jačamo inkluzivne procese u školi jer OŠ Bartula Kašića vidimo kao sigurno i poticajno mjesto za sve učenike. Želimo razvijati poticajno radno okružje usmjereno na kvalitetu provedbe inkluzije educiranjem učitelja i roditelja te pružanjem stručne podrške kroz timski rad, a sve za dobrobit naših učenika s teškoćama koji zaslužuju bolji i humaniji pristup.

bottom of page